Loading
 
  KuntapalvelutKuntapalvelut PerustiedotPerustiedot MatkailuMatkailu TapahtumatTapahtumat YritystoimintaYritystoiminta KarttapalveluKarttapalvelu LiikenneLiikenne YhteystiedotYhteystiedot PalautePalaute LinkitLinkit Abc- Abc+
 
Kuntapalvelut » Kunnanvaltuusto, -hallitus ja lautakunnat  

Kunnanvaltuusto, -hallitus ja lautakunnat

Luottamustoimiorganisaatiot

Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuuston puheenjohtajat vuodelle 2013-2014
Puheenjohtaja Elsi Poikela,                                                KOK
I varapuheenjohtaja Pentti Rytisalo,                                  KESK
II varapuheenjohtaja Juha Karppinen,                              VAS

Kunnanvaltuusto toimikaudeksi 2013 - 2016
Annala Tuula, terveydenhoitaja,  Sodankylä,                   KOK
Apukka Asko, yhteiskuntatieteiden maisteri/eläkeläinen, Sattanen, VAS
Heikkinen Pekka, luokanopettaja, Sodankylä,                KOK
Hokkanen Riitta, merkonomi, Sodankylä,                        VAS
Jääskeläinen Anna Maria, ekonomi, Sodankylä,            SDP
Karppinen Juha, kaivosmies, Kersilö,                              VAS
Karppinen Riikka, opiskelija, Kersilö,                               VIHR
Keinotie Heino, insinööri/eläkeläinen, Sodankylä,         PS
Kivilompolo Eini, lomituspäällikkö, Sodankylä,               KESK
Kivioja Eila, myyjä, Orakylä,                                                 PS
Korvanen Ahti, freelance-toimittaja, Sodankylä,              SDP
Kumpulainen Martti, yrittäjä, Raudanjoki,                         KOK
Lehtinen Markku, palopäällikkö, Sodankylä,                    KOK
Maijala Mikko, metsätalousinsinööri/aluevastaava, Orakylä, KESK
Manninen Jyrki, dosentti/geofyysikko, Sodankylä,          KESK
Mettiäinen Milja, yhteiskuntatieteiden maisteri/eläkeläinen, Sodankylä, KESK
Mikkola Mauri, metsätalousinsinööri, Sodankylä,          KESK
Moberg Tuomas, geofysiikan mittaaja, Sodankylä,       PS
Mäkitalo Arja, apulaisverosihteeri, Kersilö                      KESK
Neitola Tuomo, pankinjohtaja/eläkeläinen, Sodankylä, KOK
Niemi Risto, eläkeläinen, Kierinki,                                   KESK
Oksanen Tarja, terveyskeskusavustaja,  Sattanen,      VAS
Poikela Elsi, yhteiskuntatieteiden maisteri/sosiaalityöntekijä, Sodankylä, KOK
Poikela Tarja, tuntiopettaja, Unarin-Luusua,                  VAS
Rytisalo Pentti, maaseutuyrittäjä, Kelujärvi,                    KESK
Seitaniemi Leea, kasvatustieteen maisteri, Sodankylä, VAS
Siirtola Jyrki, tekninen päällikkö, Vaalajärvi                     KESK
Taavettila Jarmo, FM/apulaisrehtori, Riipi,                      KESK
Tervo Pertti, liikennöitsijä, Sodankylä,                              KESK
Tiuraniemi Juha, sekatyömies, Sodankylä,                    PS
Tuomivaara Pekka, eläkeläinen, Sodankylä,                 KESK
Virtanen Veikko,  yrittäjä, Luosto,                                      KESK
Ylitalo Sanna, erikoissairaanhoitaja/yht.kuntatiet.opiskelija, Sodankylä, KOK
Äärelä Antti, poromies, Vuotso,                                        KESK
Äärelä Jenni, sosionomi (AMK), Sodankylä,                  VAS

Kunnanhallitus, toimikausi 2013-2014

Henkilökohtainen varajäsen on merkitty sulkumerkkien sisään.

Tuomivaara Pekka, pj,  KESK               (Mettiäinen  Milja)
Siirtola Jyrki, I varapj      KESK               (Mikkola Mauri)
Annala Tuula, II varapj  KOK                  (Helttunen Sarita
Mäkitalo Arja                   KESK                (Äärelä Antti)
Manninen Jyrki               KESK                (Niemi Risto)
Kumpulainen Martti       KOK                  (Markku Lehtinen)
Kivioja Eila                      PS                      (Tiuraniemi Juha)
Äärelä Jenni                   VAS                    (Hokkanen Riitta)
Oksanen Tarja               RYHMÄ 2013   (Poikela Tarja)

Esittelijänä toimii kunnanjohtaja Viljo Pesonen puh. 040 161 4430

Keskusvaalilautakunta v. 2013 - 2016

Kivioja Eila, pj,                           PS
Kuusela Kaarlo, vpj,                 VAS 
Juntunen Riitta,                         KESK
Lappalainen Jorma,                 KOK
Sukuvaara Jani,                        SDP

Varajäsenet (ei henkilökohtaisia)
Kulmala Kaisa
Tasala Taru
Haila Jussi
Lakkala Heikki
Keinotie Heino

Kunnanhallituksen edustajaa ei ole. Esittelijänä toimii puheenjohtaja.

Nuorisovaltuusto 2014-2015

Aleksanteri Kenan koulu:
Joel Mukku (Topi Koski)
Noora Perttunen (Leevi Martti)
Elisabet Lakkala (Teemu Mikkola)
Santeri Sulisalo (Aleksi Perttunen)
Sodankylän lukio:
Juri Seppänen -
Aada Nikkarinen -
Lapin ammattiopisto:
Toni Rautiola (Niko-Petteri Sietiö)
Jonne Maijala -
Vuotson koulu:
Susanna Ruohonen (Markus Maijala)


Nuorisovaltuuston aikuinen tukihenkilö
valtuutettu Sanna Ylitalo, puh. 040-672 7423
valtuutettu Jyrki Manninen, puh. 040-175 9422

Perusturvalautakunta v. 2013 - 2016

Henkilökohtainen varajäsen suluissa:

Mettiäinen Milja, pj                    KESK               (Kiuru Marja)
Lehtinen Markku, vpj                KOK                  (Yliriesto Jouni)
Niemi Risto                               KESK                (Aikio Eila)
Aikio Marja                                 KESK                (Tiuraniemi Jouni)
Pyhäjärvi Mikko                         KESK                (Neitola Pekka)
Aikio Pentti V.                            KESK                (Hietala Tapio, kv 13.6.2013)
Helttunen Sarita                       KOK                  (Lappalainen Leena)
Äärelä Kauko                            VAS                   (Lakkala Heikki)
Seitaniemi Leea                      VAS                    (Outila Tiina)
Kivioja Eila                                PS                      (Moberg Tuomas)
Poikela Tarja                            RYHMÄ 2013    (Immonen Anneli)

Kunnanhallituksen edustaja v. 2013 - 2014 Arja Mäkitalo. Esittelijänä toimii perusturvajohtaja Harri Tiuraniemi, puh. 040 564 4988.

Sivistyslautakunta v. 2013 - 2016

Henkilökohtainen varajäsen suluissa:

Ylitalo Sanna, pj                         KOK                (Hyötylä Annukka)
Hokkanen Riitta, vpj                    VAS                (Postila Vappu)
Mikkola Mauri                            KESK               (Junttila Katja)
Siirtola Sami                              KESK               (Pyhäjärvi Risto)
Jaakola Eliisa                            KESK                (Uusitalo Aimo)
Särkelä Riitta-Liisa                     KESK                (Tasala Taru)
Kujala Päivi                                KESK               (Kiuru Marja)
Haila Jussi                                 KOK                 (Hakkarainen Jari)
Järvinen Matti                             VAS                 (Alajärvi Erkki)
Tiuraniemi Juha                            PS                  (Einistö-Tapaninen Tiina)
Korvanen Ahti                             SDP                 (Laine Veijo)

Kunnanhallituksen edustaja v. 2013 - 2014 (kh valitsee 5.2.kokouksessa). 
Esittelijänä toimii sivistystoimenjohtaja Risto Varis puh. 0400 433 834.

Suhteellisten vaalien vaalilautakunta v. 2013-2016

Maijala Mikko, pj                       KESK                (Siirtola Jyrki)
Lehtinen Markku, vpj                KOK                  (Kumpulainen Martti)
Korvanen Ahti                            SDP                  (Jääskeläinen Anna Maria)
Seitaniemi Leea                       VAS                   (Äärelä Jenni)
Kivioja Eila                                 PS                     (Moberg Tuomas)

Kunnanhallituksen edustajaa ei ole. Esittelijänä toimii puheenjohtaja.

Tarkastuslautakunta valtuuston toimikautta (2013-2016) vastaaviksi vuosiksi

Virtanen Veikko, pj                     KESK              (Aikio Marja)
Jääskeläinen Anna Maria, vpj SDP                (Mäkelä Anne)
Lappalainen Jorma                   KOK                (Haila Jussi)
Einistö-Tapaninen Tiina           PS                  (Mäkelä Marko)
Postila Vappu (kv 25.4.2013)  VAS                 (Apukka Asko)

Kunnanhallituksen edustajaa ei ole. Esittelijänä toimii puheenjohtaja.

Tekninen lautakunta v. 2013 - 2016

Maijala Mikko, pj,                       KESK               (Sammela Seppo)
Heikkinen Pekka, vpj,               KOK                 (Hakkarainen Jari)
Tervo Pertti,                                KESK               (Mustonen Mauno)
Postila Leena (kv 28.2.2013) KESK               (Tyni Niina)
Sieppi Sanna                            KESK                (Mäkitalo Hanna)
Hyötylä Annukka                       KOK                   (Helttunen Sarita)
Keinotie Heino                          PS                     (Mäkelä Marko)
Äärelä Raimo                            VAS                   (Outila Tiina)
Poikela Hilkka H.                     SDP                   (Sukuvaara Jani)

Kunnanhallituksen edustaja v. 2013 - 2014 (kh valitsee 5.2.3013 kokouksessa). Esittelijänä toimii tekninen johtaja Pekka Rouhiainen, puh. 040 680 7833.

Ympäristölautakunta v. 2013 - 2016

Kivilompolo Eini, pj.                   KESK                                (Hiltula Tuija)
Seitaniemi Leea, vpj.                 VAS                                   (Määttä Seija)
Taavettila Jarmo                         KESK                                (Kaaretkoski Seppo)
Äärelä Antti                                  KESK                                 (Ylitalo Riika)
Postila Hannu                            KESK                                 (Mustonen Janne)
Willman Jukka                           KOK                                    (Haila Jussi)
Moberg Tuomas                        PS                                      (Mäkelä Marko)
Mäkelä Anne                               SDP                                   (Peuraniemi Toivo)
Karppinen Riikka                       VIHREÄ                             (Alajärvi Kati)

Kunnanhallituksen edustaja v. 2013 - 2016 (kh valitsee 5.2.2013). Esittelijänä toimii tekninen johtaja Pekka Rouhiainen, puh. 040 680 7833.